Египат замењује остареле F-16 кинеским ловцима J-10C

 

Министарство одбране Египта је средином августа наручило од Кине за сада непознати број ловачких авиона четврте генерације J-10C. Ова куповина толико и не изненађује уколико се зна да Каиро намерава да оснажи своје војне и привредне везе са Пекингом. Овом куповином, Египат ће постати друга држава у свету, поред Пакистана, која ће у наоружање свог ратног ваздухопловства увести кинеске ловце. Постоје индиције да ће им се у овоме придружити и Судан, који је постигао договор о набавци авиона пред избијање немира, што је одложило даље преговоре.

Ловачки авион J-10C

Египат намерава да овим авионима замени своје већ остареле ловачке авионе F-16, набављене током осамдесетих година, које ће полако повлачити из оперативне употребе. Спекулише се да је ова набавка алтернатива америчкој понуди Египту да постојећу флоту авиона F-16 модернизује на стандард F-16V, јер цена модернизације износи слично као набавка новог кинеског авиона. Поред три ескадриле ловаца МиГ-29М, које је купила од Русије 2015, Египат располаже ловачким авионима западног порекла, тако да се набавка кинеских авиона посматра као велики заокрет Египта. Посебан проблем у модернизацији представља и понуда осиромашеног пакета модернизације, условљеног оптужбама Египта од стране САД, а које се тичу непоштовања људских права и регионалним конфликтима.

Извештаји о уговарању набавке кинеских ловаца појавили су се након што су египатски званичници изразили забринутост поводом израелско-палестинског сукоба, који Запад здушно помаже; Египат је посебно забринут да ова израелска операција не изазове исељавање становништва из Газе у Египат.

Набавка ловаца J-10 је посебно значајна када се сагледа тренутно стање египатске ловачке флоте, која се сматра скоро потпуно застарелом и неупотребљивом у неком рату. Египатско ратно ваздухопловство располаже са, када је реч о борбеним авионима, са 207 авиона F-16 у верзијама A, B, C и D, затим 30 ловаца J-7 који је кинеска варијанта совјетског ловца МиГ-21, 17 ловаца Mirage 2000 у верзијама B и C, 48 ловаца Mirage 5 D/E и 5E2, око 40 МиГ-21У Монгол А, ооко 16 ловаца МиГ-29М/М2 и 24 ловаца Rafale DM/ЕМ.

Ловачки авион F-16 РВ Египта

Из овога се види да ловци F-16 чине окосницу египатског ратног ваздухопловства. Њихова застарелост, у комбинацији са америчком контролом над прометом резервних делова, у многоме одређују њихово рестриктивно коришћење, чиме је египатска ваздушна моћ значајно ослабљена.

Поред ловаца F-16, и ловци Rafale, купљени 2015, такође имају смањену борбену вредност, пошто не располажу ракетама ваздух-ваздух Meteor. На другој страни, ловци J-10C долазе са два типа ракета, PL-10 и PL-15, за које западни извори кажу да су значајно убојитије од америчких AIM-9X и AIM-120D. За Египат, који користи ракете верзије AIM-9 и застарелу AIM-7, ово представља велики технолошки искорак од неколико деценија у погледу перформанси.

Све у свему, J-10C ће постати најбољи и најспособнији ловачки авион у наоружању египатског ратног ваздухопловства, а вероватно и у целоој Африци. Током симулација, авион се показао као супериорнији у односу на ловачке авионе 4+ генерације, укључујући и руски Су-35 и кинески Ј-16. Поред тога, сматра се и супериорнијим од било ког ловца у наоружању израелског ратног ваздухопловства, уколико изузмемо две израелске ескадриле наоружане са F-35.

За сада једино остаје питање колико ће авиона Египат наручити.

Поделите садржај сајта

Оставите одговор