Руски ракетни систем ПВО С-400 компромитован?

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да Турска не може легално да препрода ракетне системе ПВО С-400 трећој страни, с обзиром да је део уговора који су потписали и забрана таквог извоза.

Ова изјава се појавила након што је објављено да се Турска приближава потписивању споразума са САД, по коме ће повући из наоружања ракетне системе ПВО С-400, а заузврат добити дозволу за повратак у програм ловачког авиона пете генерације F-35. Турска је формално избачена из овог програма јула 2019, након што је примила прве компоненте ракетног система С-400. Турска од тада покушава да модернизује своју флоту, али као НАТО чланица није у могућности да реално размотри незападне алтернативе.

Запад је често позивао Турску да пребаци свој С-400 Украјини, где су се навелико користили системи С-300. Суседна Грчка је предала Украјини свој релативно модерни ракетни систем С-300ПМУ-1, а који је изгледа део споразума о набавци ловаца F-35. Чини се вероватније да би С-400 био пребачен у САД или у неку другу земљу, НАТО чланицу, како би се могло извршити проучавање система и пројектовање контрамера.

Могућа рупа у уговору о набавци наоружања, закљученом између Руске Федерације и Турске, могла би да буде предаја система Американцима, али да систем остане на турској територији, вероватно у сектор ваздухопловне базе Инџирлик у коме се налазе нуклеарне бојеве главе, а који је под контролом Американаца. Американци су већ предложили ову варијанту турској страни, да се С-400 преведе у резерву и чува у ваздухопловној бази.

Русија се ослања на ПВО како би надокнадила предност НАТО у броју ловачких авиона, што значи да би компромитовање система С-400 могло имати веома штетан утицај по одбрану Руске Федерације.

Русија је до сада више пута гледала како њени озбиљни оружни системи одлазе у западне земље, где су били предмет проучавања. Међу њима се посебно истакао Египат, који је током седамдесетих година илегално пребацио у САД ловце МиГ-21 и МиГ-23, као и ракетни систем ПВО 2К12 Куб.

Совјети су приликом продаје наоружања Египту имали само два услова:

  • наоружање се неће користити против совјетских интереса,
  • подаци о карактеристикама наоружања остају тајна.

Американци су у почетку негирали да поседују ово оружје, али је каснија смрт америчког генерала Роберта Бонда у кокпиту ловца МиГ-21 априла 1984, доказала да су, по ко зна који пут, лагали. Подаци који су добијени током ових испитивања прослеђени су Израелу, који је касније могао да приушти себи да јуна 1982. године уништи 18 дивизиона Кубова сиријске војске, између осталог.

Опасност по Русију од компромитовања система С-400 значајно је већа, пошто СССР својевремено није продао Египту своје најмодерније системе ПВО и ловце, тако да је врло брзо могао да брзо развије нове генерације, међу којима су се нашли БуК-М1, МиГ-23МЛ, МиГ-29… Насупрот томе, С-400 остаје руски најважнији ракетни систем ПВО данашњице и очекује се да буде окосница система ПВО још извесно време.

Поделите садржај сајта

Оставите одговор